Žádná moc
nesmí platit více
než zákony.

Cicero

Ministr Besser zahájil svou třetí návštěvu u Svatého Stolce

Ministr kultury Jiří Besser navštívil Vatikán při příležitosti zahájení výstavy fotografií Herberta Slavíka „Anežský zázrak – listopad 1989“ na Papežské univerzitě sv. Kříže. Jednat bude též o přípravách Cyrilometodějského výročí v roce 2013.

„Nyní, po více než dvaceti letech, máme možnost si jedinečný okamžik svatořečení Anežky České, které se uskutečnilo 12. listopadu 1989, připomenout díky fotografiím pana Herberta Slavíka. Fotografie prezentované na této výstavě zachycují nejen vlastní obřad kanonizace v bazilice sv. Petra, ale i další události které následovaly. Atmosféru doby před dvaadvaceti lety dle mého názoru nejlépe vystihují tato slova: „Do Čech přijde svoboda, až bude svatořečena Anežka Česká“, zmínil ministr Besser během svého projevu. Slavnostního zahájení se mimo jiné zúčastnil také kardinál Angelo Sodano, děkan kardinálského sboru a emeritní statní sekretář, který uspořádání výstavy ocenil.

Ministr Besser využil své dvoudenní návštěvy pro další pracovní setkání. Krátce po ukončení vernisáže jednal s Mons. Giovannim Angelo Becciu, substitutem pro veřejné záležitosti, tedy místopředsedou vlády Svatého stolce. Během setkání vyslovil ministr Besser oficiální pozvání pro jeho Svatost k návštěvě Velehradu v roce 2013, během Cyrilometodějského výročí, které si bude Česká republika připomínat. Becciu přislíbil toto pozvání předat papeži Benediktu XVI. Tématem jednání byly i pokroky české vlády v jednání o zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi. Becciu během jednání ocenil práci české vlády a vyjádřil jednoznačnou podporu Svatého Stolce arcibiskupovi pražskému Mon. Dominiku Dukovi O.P. pro jednání se státem v této věci. Ministr Besser vyjádřil podporu novému papežskému nunciovi v Praze a ocenil jeho dosavadní činnost, „jako člověka na správném místě“.

Během své návštěvy se ministr dále sejde s Mons. Ettorem Balestrem, náměstkem sekretáře pro styky se státy a dále se svým protějškem kardinálem Gianfrancem Ravasim, předsedou Papežské rady pro kulturu, se kterým bude jednat o pokrocích při přípravě výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Svou návštěvu ve Vatikánu završí ministr účastí na Generální audienci u papeže Benedikta XVI ve středu 7.12. 2011.