Žádná moc
nesmí platit více
než zákony.

Cicero

BLOG

Tolik lží jako za poslední rok jsem si o sobě nepřečetl za celý svůj předchozí profesní život

2. listopadu 2011 – Je mi jasné, že jako ministr kultury jsem veřejnou osobou, která musí počítat s úplně jiným mediálním přístupem než běžný občan. Je mi jasné, že v dnešním informačně přesyceném světě dochází při honbě za rychlou a originální zprávou ke zkreslení či jak se mezi novináři říká ohnutí informace. Je mi jasné, že k řadě omylů dojde obyčejným nedorozuměním a nikoli zlou vůlí. Některé články o mojí osobě a mém konání na ministerstvu kultury si však dokáži vysvětlit jen těžko.

Diag Human jako dobrodinec českého umění? Špatný vtip nebo strach

18. října 2011 – Kdyby nešlo o případ Diag Human, byla by to úsměvná historka. Společnost, která nechala ve Vídni soudně zabavit umělecká díla v majetku České republiky, aby prý ochránila své oprávněné zájmy, najednou sama sebe staví do role arbitra, který milostivě povolí vystavení uměleckých děl mimo území naší republiky.

Kauza Český Krumlov a UNESCO? Ukázkový příklad takzvaného „čecháčství“

10. října 2011 – Museli se tím zabývat všichni čeští ministři kultury. Dokonce i kolegyně Třeštíková se při své sedmnáctidenní misi musela touto mezinárodní ostudou zabývat. Na webu Ministerstva kultury jsem nechal zveřejnit genezi celého případu, která má 45 bodů. Současná vláda do případu vstoupila v bodě 44.

Zpravodajství České televize není ostuda, je to tragédie!

28.září 2011 – Když nově zvolený generální ředitel České televize prohlásil, že večerní zpravodajský pořad Události je ostuda, jeho slova jsem přivítal. Potom, co redakce zpravodajství ČT předvedla včera (27.9.2011) v Událostech, už musím jít ještě dál. Nejde o ostudu. Je to tragédie, která denně manipuluje s veřejným míněním.

K čemu Senát, který navádí k porušování zákonů?

21. září 2011- Připouštím hned na začátku, že nadpis je trochu zavádějící. Nejde ani tak o Senát, jako spíše o určité senátory, kteří si z horní komory Parlamentu a takzvaného strážce demokracie udělali čistě politicky účelovou instituci.

Vrátit církvím ukradený majetek je správné řešení

14. září 2011 – Když jsme začátkem devadesátých let zcela přirozeně a správně volali mimo jiné po navracení zabaveného majetku soukromníkům a těšili se na rozvoj svobodného podnikání, zrodil se zároveň, a zřejmě také přirozeně, určitý novodobý kult majetku. A jakoby symbolicky jsme s upozaděním duchovních hodnot jaksi zapomněli, že bohulibý záměr napravit křivdy minulosti je třeba dotáhnout do konce.

Trafika pro manželku ministra?

Ne, opravdu jsem neskákal radostí do stropu. Představa, že moje žena Blanka přijme místo policejní ombudsmanky a vrátí se tak do resortu vnitra, se mi moc nelíbila. Mám proto své důvody, o kterých se rozepisovat nechci, ale vůli své ženy jsem se rozhodl plně respektovat. Musím se však ohradit proti komentářům lidí, kteří z toho udělali […]

Gotické sklepy a další pověry

1. září 2011 – Klidně to přiznám. Při nástupu do funkce ministra kultury jsem měl pocit, že mě po šestnácti letech starostování v Berouně nemůže ve veřejné službě už nic výrazně překvapit. Poslední rok mi jasně ukázal, že se člověk i ve zralém věku a s relativně bohatými zkušenostmi může velmi lehce mýlit.